Hakkımızda

Biz Kimiz

Bir Çocuk Bir Umut

Gelecek için umut; çocukların kalbinde ise sevgi olmaya çalışıyoruz.
2010 yılında 'Güneşin Çocuklarına Yardım Kulübü' olarak başladığımız yolculuğumuza 2015 yılında dernekleşme süreciyle beraber 'Bir Çocuk Bir Umut' adıyla ve yeni logomuzla devam ediyoruz.
Gittiğimiz okullarda, hepsi alanında uzman akademisyenler tarafından oluşturulup onaylanmış etkinliklerle binlerce çocuğa bilimi ve okumayı sevdirmeyi amaçlayan etkinlikler ve atölyeler yapıyoruz. Veli ve öğretmenlere yaptığımız sunumlarla eğitim ve sevginin önemini anlatmaya çalışıyoruz. Proje yaptığımız her okulun kütüphanesini kitaplarla, anasınıfını oyuncaklarla zenginleştiriyoruz. Mektup arkadaşlığı sayesinde, proje gerçekleştirdiğimiz okullardaki kardeşlerimizle bağımızı koparmayıp onlardan güzel haberler alıyoruz. Aydınlık yarınlar için payımıza düşeni yapmaya çalışıyoruz çünkü biz bu topraklarda sevginin, iyiliğin hakim olacağına inanıyoruz.
Daha gidecek çok yolumuz var!


Etkinliklerimiz

Bilim Etkinliği

Büyük yaş gruplarına uygulanan bir etkinliktir. Yaş grubuna uygun deneyler hazırlanır ve etkinlik içinde bu deneyler yapılır. Doğada olup biten durumlar değerlendirilir, çocukların doğaya ilişkin gözlemleri ve soruları alınır. Bunlara cevap bulunmaya çalışılır. Bilimi sevdirme amaçlı bir etkinliktir.

Çocuk Edebiyatı

Proje esnasında edebiyat, şiir ve akrostiş terimlerinin tanımı yapılır. Çocukların duygu ve düşüncelerini ortaya çıkartmak amaçlanır. Tercihen çocuklarla beraber iki kelime seçilir. Bu kelimelerden akrostiş sanatı yapılır. Kelimelerin harfleri alt alta gelecek şekilde yazılır ve her bir harfin karşısına çocuklarla beraber duygu ve düşüncelerini ortaya çıkarmaya yönelik cümleler kurulur. Çocukların grup içinde kendilerini ifade etme becerisini destekleyen bir etkinliktir.

Diş Taraması

Çocuklara, isterlerse köy halkına, beraberimizdeki diş hekimliği fakültesi öğrencileri tarafından ağız-diş taraması yapılır, ağıziçi bulgular ve ilgili öneriler bilgilendirme yazısı yazılarak velilere bildirilir. Ağız hijyen eğitimi verilip, çocuklara Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından verilen diş macunları ve diş fırçaları hediye edilir.

Sanat 1 Etkinliği

“Sanat nedir?”, “Kimler yapar?”, “Nasıl yapar?” soruları üzerine şekillenen etkinliğimizde minik sanatçılarla tanışıyor, yaptığımız tuz seramikleri ile birlikte kendimize özgü eserler oluşturuyor, heykeltıraşlık sanatını tartışıyoruz.

Eğitimde Motivasyon Etkinliği

Köydeki çocuklara ve velilere üniversite hakkında bilgiler verilip, okumak için maddi ve sosyal imkanların temel şart olmadığı aşılanmaya çalışılır. Bu temel üzerinden ilerleyen etkinlikte, çocuklara meslekler hakkında bilgiler verilip, yönelmek istedikleri alanlarda okuyan gönüllülerle iletişim kurmaları sağlanır.

Göremediğimiz Canavarlar Etkinliği

Çocuklara mikroplar ile ilgili bilgiler verilir ve mikropların bulaşma yolları küçük dramalarla anlatılır. Mikroplardan korunma yolları, el yıkama tekniği, diş fırçalama yöntemi çocuklara öğretilir ve ardından pekiştirmek adına uygulaması yapılır.

Müzikli Oyunlar

Bu etkinlik çocuklarla müzik yoluyla iletişim kurmayı amaçlamaktadır. Yaş grubu küçük olan sınıflara uygulanır. Daha önceden çocuklara uygun olan şarkı, müzikli oyun ve materyaller araştırılır. Basit ront çalışmaları yapılır. Günün sonunda hazırlanan ront çalışması gönüllüler eşliğinde okul öğrencilerine sunulur.

Sanat 2 Etkinliği

“Sanatçılar nasıl düşünür?”, “Neler yaparlar?”, “Ne düşünürken böyle ürünler ortaya koyarlar?” gibi sorularla kardeşlerimizin içlerindeki sanatçı ruhu uyandırmaya hedefliyoruz. Mona Lisa tablosu ve Leonardo da Vinci üzerine tartışıyor, etkinlik sonunda kendi Mona Lisa tablolarımızı yapıyoruz.

Minik Bilim

Bilim etkinliğinin küçük yaş gruplarına uyarlanmış halidir. Yaş grubuna uygun deneyler hazırlanır ve etkinlik içinde bu deneyler yapılır. Doğada olup biten durumlar değerlendirilir, çocukların doğaya ilişkin gözlemleri ve soruları alınır. Bunlara cevap bulunmaya çalışılır. Bilimi sevdirme amaçlı bir etkinliktir.

Origami Etkinliği

Origami yapıştırma ve kesme işlemi uygulamadan yalnızca katlayarak kâğıttan figürler oluşturma sanatıdır. Proje öncesinde renkli kâğıtlar, renkli kalemler gibi gerekli materyaller hazırlanır. Bu materyaller kullanılarak çocukların yapabilecekleri kuğu, gemi, kurbağa, bardak, mektup zarfı, kral tacı gibi basit figürler oluşturulur. Hayal gücünü kullandırma ve el becerilerini geliştirmeye yönelik bir etkinliktir.

Strateji Oyunları Etkinliği

Proje esnasında çocuklar beşer gruba ayrılır. Her bir gruba farklı strateji oyunları dağıtılır. Oyunların nasıl oynanacağı anlatılır. Sınıf hakimiyetini sağlamak için etkinliğe genellikle iki ya da üç kişi girilir. Çocukların eğlenirken farklı düşünme, problem çözme becerilerini geliştirmeye yönelik oyunlar tercih edilir..

Yaratıcı Drama Etkinliği

Drama tüm yaş gruplarına uygulanabilen bir etkinliktir. Yaratıcı drama etkinliğinde çocuklar hayal güçlerini kısıtlamadan aktif bir şekilde hareket edebilirler. Yaş grubuna uygun olarak belirlenen temalar doğrultusunda çocuklarla temel bir konu belirlenir. Gereken durumlarda gönüllü çocuklara destek sağlar. Önemli olan her çocuğun kendini yapabildiği kadar ifade etmesini sağlamak ve özgüvenlerini desteklemektir.

Tarih ve Dünyamız Etkinliği

Sıkıcı ya da bunaltıcı olarak tanımlanan bu bilim dalını yeniden ele alıyor, temelinin kaynak incelemesi ve doğru bilgiye ulaşma biçimlerine bağlı olduğunu vurguluyoruz. Etkinlik içinde uyguladığımız dramada kazı alanından ihtiyar heyetine kadar pek çok bilgi kaynağı olan gruplar kendi doğruluklarını programa konuk olan huysuz teyzemize ispat etmeye çabalıyorlar.


  Biz

Bir Çocuk Bir Umut
Bir el de sen uzat Anadolu'ya

  İletişim
  Bir Çocuk Bir Umut

Bir Çocuk Bir Umut Derneği Ahmediye Mah. Büyük Selimpaşa Cad. No: 10/2 Üsküdar/İstanbul

Mail : info@bircocukbirumut.com